Artroskopická suprakapsulární rekonstrukce ramene

Nová operační metoda v léčbě nevratného poškození šlach rotátorové manžety ramenního kloubu

Principem této operace je obnovení správného postavení hlavice ramenního kloubu a tím odstranění bolesti a zlepšení hybnost ramene. Operace je indikována u pacientů s rupturou šlachy rotátorové manžety ramenního kloubu m. supraspinatus, který již není možné rekonstruovat a rehabilitační léčba není účinná. Tuto operační metodu zavedl profesor Mihata v Japonsku v roce 2007. Vznikla v podstatě z nouzové situace, protože až do minulého roku nebylo možné v Japonsku používat reverzní endoprotézu ramene, na rozdíl od Evropy a Ameriky. Výsledky jeho operační metody byly velmi dobré s výrazně menším počtem komplikací (4%) než u reverzních endoprotéz ramene (30%). Většina pacientů se vrátila k původní pracovní činnosti, což po endoprotézách ramene u manuálně těžších profesí, není prakticky možné. Další nespornou výhodou je možnost jejího provedení u mladých pacientů, kde reverzní endoprotéza není doporučována.

K podstatném vylepšení této techniky došlo minulý rok, kdy Dr. Alan Hirahara v U.S.A. začal, místo lidského, používat umělý štěp Arthroflex, který je 4x pevnější. V Evropě ale tato náhrada není zatím certifikována a místo něj lze použít jiný, ale stále dostatečně pevný implantát Patch DX. V České republice však není tento implantát hrazen zdravotními pojišťovnami, takže lze použít vlastní štěp pacienta, jako prof. Mihata nebo dárcovský z tkáňové banky.

Operaci provádíme artroskopicky a pacient je domů propuštěn první pooperační den. Prvních 4 – 6 týdnů je rameno fixováno v ortéze s povolením kývavých pohybů. Poté je pacient přijat k rehabilitaci na naše rehabilitačním oddělení, kde je rameno cvičeno do plné hybnosti. Sportovní a pracovní zátěž je povolena za půl roku od operace. První evropské a americké zkušenosti ukazují, že by tato operační metoda mohla pomoci vyřešit toto stále velmi problematicky řešitelné postižení ramenního kloubu.

Počítačovou animaci této operace můžete vidět na: http://www.arthrex.com/resources/animation/kwHmylIu6kyO_gFOq5hQVg/superior-capsular-reconstruction

Artroskopická suprakapsulární rekonstrukce ramene
Přesunout se na začátek